Bonsai fa, avagy a természet kicsinyített képe
2016. november 22. írta: Meme világa

Bonsai fa, avagy a természet kicsinyített képe

Helló! A mai téma a bonsai (ejtsd: bonszáj) fa lesz. Manapság egyre többször hallom, hogy mennyire klassz, ha van egy ilyen fád. Pénteken volt szerencsém és padtársamnál (Bence, innen is nagyon köszönöm) megpillantottam egy Bonsai fákról szóló könyvet. Nagyon megörültem a könyvnek, mert szerettem volna írni ezerről a csodás művészetről . Lehet nem tartod érdekesnek, de több ismerettel gyarapodhatsz, ha olvasol pár bekezdést. :)

A bonsai jelentése

Sokan úgy vélik, hogy ez egy harcművészeti ág, esetleg egy kutyafajtának a neve. Nos, ez egy japán eredetű szó. Felbontva "bon", ami lapos edényt és "sai", ami növényt jelent. Ám nem csak ezt a két szavat jelenti, hanem magába foglalja a természetes hatást és a művészi kifejezés stílusos egységeit is, ezért különbözik egy sima, edénybe ültetett fától. 

A bonsai gazda célja

A természet idealizált újjászületése, amely a fák fejlődésének tanulmányozásán alapul. Szóval ha kíváncsi Vagy, hogy hogyan növekszik, fejlődik egy ilyen fa, akkor szerezz be egy ilyen egyedet és kezdd el tanulmányozni. Sajnos sokan azt a hatást akarjál elérni, hogy teljesen élethű, vagyis valóban egy igazi fához hasonlítson, viszont egy alap benyomás is elég hozzá. A lényeg az, hogy nem szabad mindent precízen  kezelni, mert a végén a fának igencsak nehéz helyzete lesz. Törekedj a fa természetes állapotának megtartására. 

Kinek ajánlott bonsait nevelni?

Akinek van ideje, ez egy alap feltétel, mert ha kihagysz pár fontos dolgot a fa neveléséből, akkor nem lesz könnyű helyrehozni. A másik "feltétel" az az, hogy igényesnek is kell lenned, mert a fádon meglátszik majd a hanyagságod. Egy ilyen fának nagy helyre van szüksége, és lehetőleg udvarra, teraszra, esetleg erkélyre helyezd, mert a benti hőmérsékletet nem nagyon bírja (gondolj bele télen nem bírná a meleget a lakásban). Legyél elkötelezett, lelkes és kíváncsi. Ha tartasz bonsait, akkor sok tapasztalatod lesz a kertészkedés terén. A kreativitásodat is felhasználhatod eme remek fáknál. tumblr_mk7pl7jrgx1rnvuubo10_1280.jpg

Kép forrása: tumblr

 Évszakok szerint besorolva

Minden évszaknak megvan a maga stílusa, jellegzetessége, színe. Most az ősszel kezdem, hiszen javában tart ez az évszak. Az őszi idő sokáig tart, ezért  lehetőség nyílik, hogy sokáig gyönyörködjünk ültetett fáinkban. 

  • Juhar (Acer) színpompás látványt nyújt gazdag színei miatt. Keveredik benne a piros, a sárga és a bíbor.acer.jpgKép forrása: artofbonsai.org
  • Madárbirs (Cotoneaster) nem csak a leveleivel örvendeztet meg, hanem termésével is. Mivel ősz van, ezért rengeteg termés van az ilyen fákon, ami tökéletes díszíti azt.cotoneaster.jpg

Kép forrása: pinterest.com

  • Japán bükk (Fagus crenata) levelei színe a sárgától a barnáig minden árnyalatban megtalálható, nekem a legjobban az tetszik benne, hogy a törzse halvány színű, ezért a levelekre terelődik a figyelem. Kitérnék arra, hogy a levélszínéhez kontrasztba illő edényt válassz, mert ez még szebbé teszi a látványt. :)

fagus_crenata.jpg

Kép forrása: walter-pall-bonsai.blogspot.hu

A tél fontos évszak a bonsai rajongók körében, mert mindenféle kiállítással rendezvénnyel örvendeztetik meg a rajongókat. Ez Japánban elterjedt szokás minden télen, mert ilyenkor lehet megcsodálni a levélhullató fák ágrendszerét.

  • Kocsányos tölgy (Quercus robur) a levelek lehullása után szépen megmutatkozik a szerkezetük.

robur_winter.jpg

Kép forrása: walter-pall-bonsai.blogspot.hu

  • Kínai sárgabarack (Prunus mume) azon fák közé sorolható, melyek tél végén már virágoznak. A szirmai színe a fehértől a rózsaszínig terjed.

38a23021a9cc92e82f011ae355f55ec6.jpg

Kép forrása: pinterest.com

  • Japánfenyő (Pinus thunbergii), mivel fenyő, ezért az örökzöldekhez lehet sorolni. Könnyen fel lehet rá figyelni télen, hiszen a többi fa csupasz.

pinus-thunbergii-.jpg

Kép forrása: selectree.edu

A zord tél után jöjjön a tavasz, a színek "visszaszökése". Ez egy nagyon izgi időszak a bonsai világban, mert új rügyekkel, majd virágzattal felejtetik el a telet. Ilyenkor mindegyik fa kicsattan az élettől, hiszen egyre melegebb és fényes lesz minden. Szerintem ez a legszebb időszak a bonsai tartók körében. 

  • Lilaakác (Wisteria) kimondottan kellemes látványt nyújt a színe, illata egyaránt. A bonsai kertben ugyancsak szép látvány nyújt.

wisteria.JPG

Kép forrása: ebay.com

  • Cseresznyealma (Malus cerasifera) virága és illata miatt igazán becsempészném az otthonomba! :D

malus.jpg

Kép forrása: pinterest.com

  • Sárga barka (Salix repens) idilli látvány nyújt jellegzetes virágai miatt. Itt is a tál, edényke pompásan kiemelheti a virágok színeit. be3baeab7ce4969e29ca02d6b0f7ee5e.jpg

Kép forrása: pinterest.com

Végül a nyár színekben gazdag fáihoz értünk. Éles kontrasztok, tarka levelek teszik csodássá ezt az évszakot. A lombhullató fáknak a levelei pompáznak, illetve az örökzöld fák frissebbnek hatnak az új leveleikkel.

  • Satsuki azálea (Rhododendron  indicum) hatalmas virágai eltakarják az ágszerkezetét, színes virágözön lesz a fából.

rhododendron_indicum_bonsai.jpg

Kép forrása: makebonsai.com

  • Pimpó (Potentilla) széles színskálája megörvendezteti gondozóját. Található benne sárga, fehér, halvány rózsaszín, krémszín, narancssárga. Ugyancsak egy szép edénykével lehet kombinálni.

pot2.jpg

Kép forrása: wordpress.com

Ha elhatároztad, hogy bonsai fa tartó leszel, akkor ügyelj arra, hogy ne érje mindenféle kártevő/kórokozó a fádat, mert ezek előszeretettel használják ki a fádat. Ilyen pl. a tajtékos kabóca, a pajzstetvek és a lisztharmat.

Fontos tudnod, hogy nem egy-kettőre lesz szép nagy fád. Éveknek kell eltelnie, mire valóban olyan lesz, amilyennek szeretnéd. Ne add fel az elején! ;)

Remélem tetszett Neked ez az összeállítás és elsajátítottál pár érdekes gondolatot a bonsai fa tartása terén. Xo: Meme

A bejegyzés trackback címe:

https://pleinelune.blog.hu/api/trackback/id/tr5811989284

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása