Az utcai művészet
2017. január 30. írta: Meme világa

Az utcai művészet

Sokszor megakad a szemünk különböző falakon, tömegközlekedési járműveken, melyek színes motívumokkal, absztrakt formákkal tündökölnek. A falakra fújt értelmezhetetlen szavak, a táblák, melyeken ott virítanak a matricák. Mindegyiknek van valami mondanivalója. Próbálunk rájönni (legalább is én folyton), hogy mit jelenthet, mire utalhat az a szó, betű, esetleg minta. Ez egy fajta kikapcsolódás számomra, de néha túlzottan belemélyülök a megfejtésükbe. Az elmúlt héten egyre több grafitit fedeztem fel, és egyre többet kattogott/kattog rajtuk az agyam. A mai napon boncolgatom ezt a témát, hiszen vannak bravúros kreálmányok, darabok ebben a művészetben.

Honnan ered?

Már az ókorban is megfigyelhető "jelenség" volt a falakon, de ezek manapság már halandzsáknak számítanak, de a régészeknek fontos dokumentumok, akár kulcs is lehet a kutatásukhoz. 1960-ban tört ki a graffiti-láz a nyugaton, pontosabban New Yorkban a bronx-i fekete negyedben, ahol a zsenge ifjúság létrehoz egy új szub-kommunikációs "kultúrát".

 A falfirkák alkotóit nem ismerjük, hiszen sokan álcázzák magukat. Vannak olyan firkálók, akik felfedik nevüket, viszont arcukat nem. A lebilincselő művek alkotóit megismerhetjük jobban, hiszen a hírekben és az újságokban is szerepet kap alkotásaik. Ilyen például David Choe, akit a Facebook vezetősége kért fel, hogy pingálja ki az irodáikat.

article-2095385-118fefef000005dc-75_634x421.jpg

Kép forrása: Facebook

Sokan a graffiti ellen vetődnek, nem is csodálom. Ez a művészet a sokszínűségről, az érzelmekről szól, jelentésüket többféleképpen lehet értelmezni. Nem mindegy, hogy egy budapesti falra firkantott, meggondolatlan szót hurrognak le, vagy egy New York-i megihletett, ötletes művet.

Ki mondta, hogy ebből nem lehet megélni?

Mindenki sápadt arccal nézne a fiára/lányára, ha egy nap bejelenté gyerkőce, hogy ő hivatásos graffitis, street artos lesz. Nem látunk benne potenciált, pénzt pláne nem. Ahogyan a gördeszkában (Tony Hawk) sem lelni semmi hasznot, úgy az utcai művészetben sem, pedig rendesen fizetnek, de ahhoz sok kitartás kell és művészi lélek. Az előbb említettem David Choe-t, Ő a műveitől lett híres és gazdag. Cégek kérik fel, hogy alkosson nekik. Mr. Brainwash is a munkáiból gazdagodott meg Banksyvel együtt. Közösen csináltak egy filmet "Kijárat az ajándék bolton át" címmel. Bár Mr. Brainwash másolta Warhol (Ő is falfirkász) stílusát, de még is egyedit alkotott, ami a "Life is beautiful" nevezetű kiállításon 1 millió dollárt sikerült kaszálnia. 

Néhány embernek megérte spray-t fogni, és a falakra fújni a flakon tartalmát, de ez nem minden esetben sikerült megfelelően, ugyanis büntetik...

↓↓↓

Drága ez a művészet

Nem csak a spay, de a bírság is húzós. A graffitizést a legtöbb helyen büntetik, és komoly pénzbírsággal jár. A bírság sok mindentől függ például a falfirka méretétől, a művész életkorától, és hogy milyen mondanivalója van a graffitinek. Nem csak pénzbírsággal jár a pingálás, hanem szabadságvesztéssel is. Szóval ne irkálj illegálisan mindenféle rosszaságot a falra, hiszen nem éri meg. 

Kikből áll egy graffitis csapat?

A kezdeteken, amikor beindult a falra festés virágozása sok fiatalnak "otthont", esetleg menedéket nyújtott egy csapat, ahol ugyanolyan érdeklődésű emberek vették körül. Manapság már önállóan is tudnak érvényesülni az effajta tevékenységet művelő ember. A bandát a szülőktől elszakadt, nem egész családban cseperedő kamaszok alkotják, de idősebb ember is lehet banda tagja. Sokaknak semmit nem mond a politika, az oktatás, esetleg a társadalomra vonatkozó szabályok, így azokat másfelől nézve formázzák át, és érzésük szerint alkotják meg a falakon.

A graffiti beletartozik a street artba, de vannak másfajta szub-kommunikációra felhívó tematikák

Muszáj megemlítenem a plakátokat, hírközleményre alkalmas felületeket, melyeket az aktivisták produkatívan, humorosan újraalkotnak, így létrehozván egy sajátos látképet. Ugyancsak szerepelnek benne rasszista megnyilvánulások, bár a többségük az elferdített valóságot ábrázolják. Egy fáradt, nyúzott nap után, ha meglátok egy effajta plakátot, akkor elmosolyodom. Nem is olyan rég, szeptembertől egészen novemberig kint voltak, bár szerintem a mai napig találhatóak a "Tudta?" népszavazási plakátok. Rengeteg válasz érkezett a plakátokra, és megjelentek az oszlopokon a Kétfarkú Kutya Párt matricái, melyek felrobbantották az internetet. 

tudta-e1471094522279.jpg

hvg.jpg

 

Kép forrása: hvg és 24.hu

A matricákat képzeletben festékre cserélem, és a képzeletbeli utcákat járva szemezgetek pár falon levő roskadó ablakkal, lépcsővel és egyéb dolgokkal. Szerintem Banksy is ezt követve elkezdett agyalni valami nagyon ötletes dolgon. És igen, megalkotta saját elvét követve! 

banksy-27.jpg

banksy-street-art-backstagebastards-016.jpg

Kép forrása: twistedsifter.com                                                      backstagebastards.com

Bevallom nekem semmi bajom nincs a falra festett érzésekkel, néhány még motivál is. Múlthéten ellátogattam Budapest egyik graffiti lelőhelyére. Jártam már ott sokszor, de mint mindig, most is meglepődve álltam ott és csodáltam, vagy éppen szörnyülködtem egy-két alkotásban. Folyton változnak a rajzok, nincsen fix hely a munkáknak. Lőttem pár képet, amiket most megosztok Veled! 

16387404_1812509202406578_8159438458024066173_n.jpg

16427522_1812509009073264_6200694915160211900_n.jpg

16388240_1812509199073245_5040887911502310457_n.jpg

16298622_1812508979073267_4513058544611132301_n.jpg

Köszönöm, hogy velem tartottál. Remélem, hogy tetszett! Ha kíváncsi vagy a többi bejegyzésemre, akkor kattints ide. Az új bejegyzésekről pedig itt tudsz értesülni. :)

Xo: Meme

A bejegyzés trackback címe:

https://pleinelune.blog.hu/api/trackback/id/tr5612169452

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása